Please wait...
THANKU FOR BEING A PART OF OUR JOURNEY TO BRING "REVOLUTION IN EDUCATION"
We Genuinely APPRECIATE your PATIENCE

36
M: +1.00/-0.25

Two friends A and B went to fruit market to buy some fruits. At the first shop B bought some mangoes at Rs. a per mango and A bought 9 mangoes more than B. At the next shop A bought some apples at a unit price of Rs. b per apple and B bought 18 apples more than A. Later, it was found that the ratio of number of fruits bought by A and B is 4 : 7, respectively, whereas the amounts of money spent by them to buy fruits are the same. Find the ratio a : b.

[IB ACIO Grade II Previous Paper 5 (Held on: 18 Feb 2021 Shift 2)]
A
B
C
D

EXPLANATION

...
...
View Full Explanation